Біопаливо

Сировиною для виробництва твердого біопалива – паливних гранул (пеллет) можуть бути деревні відходи: кора, тирса, тріска та інші відходи лісозаготівлі. а також відходи сільськогосподарських культур: солома, лузга соняшника, відходи кукурузи, круп'яного виробництва і т. п.

Останнім часом стрімкими темпами зростає популярність "зеленої" енергетики.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, поновлювані джерела (гідроелектростанції, вітряки, сонячні батареї та біопаливо) вже обігнали традиційні (нафта, вугілля та газ) за темпами зростання частки у світовому енергобалансі. А в 2016 році вони витіснять газ і атомну енергію з другого місця в трійці основних джерел енергії на планеті, попереду залишиться лише вугілля.

Причини такого стрімкого прогресу цілком очевидні. У світі залишається все менше запасів невідновлюваних джерел, і рано чи пізно альтернативна – відновлювальна – енергетика стане основною, а, можливо, навіть єдиним видом. Крім того, "зелена" енергетика на порядок менше забруднює навколишнє середовище, що в нинішнє століття тотальних екологічних проблем дуже важливо.

Втім, серед джерел відновлюваної енергетики йде своя, "внутрішня" конкуренція. На сьогоднішній день, найбільший обсяг "зеленої" енергії виробляють гідроелектростанції, найбільш швидкозростаючими джерелами стали сонячні батареї й наземні вітряні електростанції, а ось самими перспективним вважається виробництво біопалива – зокрема, паливні пелети (гранули).      

Паливні пелети – пресований деревний виріб з тирси, стружки, тріски або деревного пилу. Вони також можуть виготовлятися з інших матеріалів – соломи, торфу, лушпиння соняшника, однак деревні – найпоширеніші, тому як найефективніші.

За час свого життя дерево споживає таку кількість вуглекислого газу, що викиди, які виникають при спалюванні пелет, в рази менші. Це означає, що пелети – відмінне екологічно чисте паливо. А якщо взяти до уваги той факт, що більшість пелет виробляється з відходів лісопиляння, то додатково вирішується проблема утилізації відходів. Але й це не все – після спалювання пелет залишається жменька попелу, яка дуже підходить для добрива газонів та дерев.

Ви запитаєте: чому ж тоді пелети краще звичайних дров? Адже все однаково спалюється в топці... Але різниця є – і дуже велика! Теплотворна здатність пелет може зрівнятися з вугіллям – до 4,5 кВт/кг, що в 1,5 рази перевищує теплотворність звичайної деревини. Пелети – безпечна для транспортування сировина, що виключає ризик вибухів, пожеж і витоків. Вони займають невеликий обсяг, що зручно при зберіганні. Пелети мають відмінні технічні та фізичні властивості, порівняно низьку ціну і вже активно конкурують з іншими видами палива. За свої відмінні характеристики пелети в багатьох країнах світу називають "зеленим золотом".

Паливні пелети активно використовуються для обігріву будинків та котеджів. При цьому біопаливо можна спалювати як у спеціальних котлах, так і в звичайних печах та камінах. У Європі на пелетах працюють деякі електростанції й котельні. А останнім часом пелети стали дуже популярні у прихильників пікніків і навіть власників домашніх тварин, які використовують гранули в якості наповнювача для туалету свого вихованця.

В Україні виробництво пелет також набирає обертів. Нехай не так стрімко, як у Європі, але все одно – прогрес у наявності. Правда, майже вся продукція йде на експорт – використовувати пелети в бізнесі або в побуті українці не поспішають.

Що стосується конкуренції з боку іншого біопалива – наприклад, з соняшнику або торфу... Там, де треба спалити 3-4 мішка брикетів із соняшнику, ви можете використовувати тільки 1 мішок деревних пелет. А ціна майже така ж.

За оцінками експертів, вже через 10-15 років у світі буде потребуватися близько 200 мільйонів тонн паливних гранул щорічно. Сьогодні проводиться лише 10 мільйонів. Потенціал для розвитку величезний.

У розвинених країнах це розуміють і активно розвивають біоенергетику. І Україні важливо "не випасти" зі світових трендів. Для цього потрібно підвести законодавчу та економічну базу під високі стандарти – без цього наша країна навряд чи зможе стати великим виробником та експортером пелет.